Gündem

Adam nasıl kazandı? İşte 28 Mayıs'ın anatomisi

Dünya 21 yılın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 28 Mayıs zaferinin perde arkasını merak ediyor. 'Adam nasıl kazandı?' sorusunun cevabı bugüne kadar yapılan hizmet, eserlerde ve oluşturulan güvende yatıyor.

Adam nasıl kazandı? İşte 28 Mayıs'ın anatomisi
01-06-2023 13:07
Google News

   Haber7-Özel

28 Mayıs seçimlerini yüzde 52.1 oy alarak tekrar kazanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir sandıktan daha büyük bir zaferle ayrıldı. Türkiye'deki tüm muhalefetin birleşmesine, ABD ve Avrupa basınının açıktan Kemal Kılıçdaroğlu'na destek vermesine, ABD Başkanını'nın Cumhurbaşkanı Erdoğan karşısında saf tutmasına ve yaşanan ekonomik problemler ile 6 Şubat depremlerine rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın zaferi dünyanın en çok merak edilen konularından biri oldu.

2018 seçimlerinde Muharrem İnce'nin 'Adam kazandı' sözlerinin ardından bu seçim zaferi sonrası 'Adam nasıl kazandı?' soruları gündeme geldi. İşte bir seçim kazanma makinası haline gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 2023 seçimlerini kazandıran unsurlar...

BUGÜNE KADAR YAPILAN İCRAATLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2002 yılında iktidara gelmesinin ardından yaptığı çalışmalar ve hizmetlerle Türk halkının gönlünde taht kurdu. 20 yılı aşkın süredir dinlenmeksizin çalışan Erdoğan, Türkiye'ye bugüne kadar birçok eser kattı. Erdoğan, Türkiye'deki havalimanı sayısını 26'dan 56'ya çıkarırken, hızlı tren hatlarının sayısını da katladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan 1915 Çanakkale Köprüsü, Osman Gazi Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, İzmir- İstanbul arası otoyol, Kuzey Marmara Otoyolu gibi dev projelerle Türkiye'nin yol alt yapısını geliştirdi. Akkuyu Nükleer Santrali'nin çalışmalarını kararlılıkla başlatan Erdoğan, santrale geçtiğimiz günlerde nükleer yakıt getirterek Türkiye'yi nükleer güç sahibi ülkeler arasına soktu. Erdoğan, Yerli otomobili üretip, Türkiye'ye onlarca baraj, onlarca şehir hastanesi, onlarca tünel, onlarca metro inşa etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu icraatları vatandaşların gelecek yatırımlar için Erdoğan'a güvenmesini ve oy vermesini sağladı.


MİLLİ SAVUNMA SANAYİNDEKİ ATILIM

Türkiye'deki alt yapı ve üst yapı hizmetlerinde büyük işler yapan Erdoğan, milli savunma sanayinde de bu hızını aratmadı. Türkiye'nin yüzde 20'ler seviyesinde olan milli savunma sanayindeki yerlilik oranını yüzde 80'lerin üzerine çıkardı. Türkiye'yi İHA/SİHA sektöründe dünyanın en önemli ülkeleri arasına sokan Cumhurbaşkanı, yerli tank, yerli helikopter, yerli füze savunma sistemleri ve yerli silahlarla Türkiye'yi ABD ve Rusya gibi ülkelerin pençesinden kurtardı. TCG Anadolu gemisiyle birlikte Türkiye dünyanın ilk SİHA gemisine sahip ülkesi olarak kayıtlara geçti.Yerli savaş uçağı Kaan'ı geçtiğimiz günlerde taksiye çıkaran Türkiye, yerli insansız savaş uçağı Kızılelma'yı ise göklerde görmeye başladı. Türkiye'nin milli savunma sanayinde Dışa bağımlılıktan kurtarılması ve Türkiye'nin güvenliğinin yerli sistemlerle sağlanması seçmende pozitif etki oluşturdu. Bağımsızlık düşkünü Türk halkının Cumhurbaşkanı Erdoğan'a oy vermesinde milli savunma sanayindeki gelişmeler büyük etki yaptı.

'YAPARSA ERDOĞAN YAPAR' GÜVENİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugüne kadar sergilediği omurgalı duruş, bu seçimde de etkili olan unsurlardan biri oldu. Vatandaşta oluşan 'yaparsa Erdoğan yapar' algısı 28 Mayıs seçimlerinde kendisini çok açık olarak gösterdi. Kemal Kılıçdaroğlu'nun deprem bölgesindeki vatandaşlara 'evlerinizi bedava vereceğim' demesine rağmen deprem bölgesindeki vatandaşların açık ara Cumhurbaşkanı Erdoğan'a destek vermesi 'yaparsa Erdoğan yapar' söyleminin ne kadar etkili olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. 


HDP VE PKK'NIN KILIÇDAROĞLU'NA DESTEĞİ

40 yıldır terör örgütü PKK ile uğraşan vatandaşların bu seçimdeki oylarını etkileyen faktörlerden biri de terör örgütünün sözde yöneticileri oldu. PKK'nın sözde yöneticilerinin 'öldük, bittik' diyerek Kemal Kılıçdaroğlu'na açık destek vermesi, Kılıçdaroğlu'nun terör örgütünün siyasi kanadı HDP ile açıktan ittifak yapması Türk halkında karşılık bulmadı. Terörden canı yanan vatandaşlar, HDP'nin ve terör örgütü elebaşlarının desteklediği adaya oy vermeyi kendilerine yakıştıramadı. 


ERDOĞAN'IN LİDERLİK VASFI VE İSTİKRAR

100 yıllık demokrasi yaşamında istikrarsızlık ve koalisyon hükümetlerinde kazançlarını kaybeden Türk halkı, bu seçimde de aynısının olmasını onaylamadı. Vatandaşlar Türkiye'yi bir pasta gibi bölen, bakanlık ve cumhurbaşkanı yardımcılığı pazarlığıyla bir araya gelen muhalefet bloğundan istikrar çıkmayacağını öngörerek, tercihini Erdoğan'dan yana kullandı. 

Kılıçdaroğlu'nun 12 seçim kaybederek kitleleri peşinden sürükleyemeyişi ve bunun karşısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın üstün liderlik ve hitabet sanatı da seçmen açısından etkili olan unsurlar arasında yer alıyor. 

DOĞALGAZ VE PETROL KEŞİFLERİ

Türkiye'nin uzun yıllardır hayalini kurduğu yer altı kaynaklarının keşifleri de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın zaferinde büyük etki sahibi oldu. Karadeniz'de keşfedilen doğalgazın dünya rekoru kırılarak hızlı bir şekilde sisteme entegre edilmesi ve ülkenin çeşitli bölgelerinde yapılan petrol sondajlarından sonuç alınması vatandaşlarda mutluluk oluşturdu. Bu arama ve sondajların devam ettirilmesini isteyen kamuoyu sandıkta tercihini Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yana kullandı. 


Editor : Eshahaber
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ