Politika

AK PARTİ'NİN ANKARA ADAYI KİM OLSUN?' ANKETİNDE DİKKAT ÇEKEN İSİM...

ASAL Araştırma Şirketi, Eylül ayında 2 bin 32 kişi ile gerçekleştirdiği ankette açık uçlu olarak "AK Parti'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı kim olmalı?"

AK PARTİ'NİN ANKARA ADAYI KİM OLSUN?' ANKETİNDE DİKKAT ÇEKEN İSİM...
15-09-2023 11:53
21-09-2023 15:04
ANKARA
Google News

'AK PARTİ'NİN ANKARA ADAYI KİM OLSUN?' ANKETİNDE DİKKAT ÇEKEN İSİM

ASAL Araştırma ve Danışmanlık Şirketi, Ankara'da yaptığı anket çalışmasında vatandaşlara, "Sizce AK Parti'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kim Olmalı?" açık uçlu sorusunu yöneltti. Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz’un %3.7 oranıyla bir çok önemli ismin önüne geçmesi ise dikkat çekti.

ASAL Araştırma Şirketi, Eylül ayında 2 bin 32 kişi ile gerçekleştirdiği ankette açık uçlu olarak "AK Parti'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı kim olmalı?" diye sordu. Kahramankazan Belediye Başkanlığında ilk dönem görevinde olan Serhat Oğuz’un Mustafa Tuna, Murat Ercan, Fatih Şahin, Emrullah İşler, Enver Demirel, Yıldırım Tuğrul Türkeş, Hulusi Akar, Murat Alparslan, Fuat Oktay, Lütfiye Selva Çam gibi güçlü isimlerin önüne geçmesi ise anketin sürprizlerinden birisi oldu. Kulislerde de Serhat Oğuz, Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne yerel belediyecilik tecrübesi olan ancak yıpranmamış bir isim düşünülmesi halinde gösterilebilecek en kuvvetli isim olarak anılıyor.

Ayrıca 15 Temmuz destanının baş kahramanları arasında yer alan Kahramankazan, seçim çalışmalarının yanı sıra basında Serhat Oğuz'un belediye başkanlığı döneminde yapılan icraatlarıyla da yer bulmayı başarmıştı.

Süleyman Soylu ilk kez yerel yönetim adaylığıyla anılıyor

Ankete katılanların adaylık için 19 aday önermesi dikkat çekti. Ankette dikkat çeken ilk nokta uzun yıllar süren bakanlık tecrübesi olmasına rağmen adı ilk kez yerel yönetim adaylığıyla anılan, geçen dönemin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu oldu.

Anketin ilk sürpriz noktası Süleyman Soylu olurken, aralarında bakanlık ve bakan yardımcılığı da yapmış Veysel Tiryaki, Murat Kurum, Prof. Dr. Emrullah İşler, TBMM deneyimi bulunan diğer birçok isimin listede yer alması dikkat çekti.

Ankette sürpriz sayılmamakla birlikte, daha önce bu makamda bulunmuş, mevcut siyasi konjonktürde adaylık şansı ihtimali düşük görünen İ. Melih Gökçek'in de listede 3. sırada yer bulması... Bu noktada sürpriz sayılacak ise Melih Gökçek'ten önce Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapmış Mustafa Tuna'nın seçimlerde şansı olduğuna inanan yüzde 3'lük bir kitle bulunması.

Hulusi Akar sürprizi

İkinci büyük sürpriz ise Millî Savunma Bakanlığı da yapmış eski Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak gösterilmesinin istenmesi...

Teşkilata mensup isimlerin geleneksel eğilimle yerel parti teşkilatlarında görev alan isimleri belediye başkan adayı olarak görme eğilimi de listeye AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan, AK PARTİ MKYK Üyesi ve Genel Sekreteri Fatih Şahin, Murat Alpaslan ve Lütfiye Selva Çam örneğinde olduğu gibi yansımış görünüyor.

Seçmen nazarında özellikle yerel seçimlerde başarılı olmuş belediye başkanlarını büyükşehir belediye başkan adayı olarak görme eğilimi de listede öne çıkıyor.

Halen Ankara'da İlçe Belediye Başkanlığı yapan Turgut Altınok, Murat Köse, Asım Balcı, Murat Ercan ve Serhat Oğuz... Bu isimlerden ilk dördü zaten hakkında uzun süredir kulis yapılan ve hatta medyada yönledirici haberlerle bilinen isimler. Ancak Ankara'nın taşra ilçesi sayılan ve icraatları dışında basında ismine pek yer verilmeyen Serhat Oğuz gerçek bir sürpriz...


Editor : Eshahaber
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ