Gündem

Anadolu Ajansı'ndan İmamoğlu'na tazminat davası

Anadolu Ajansı, 14 Mayıs gecesi, 'Biz öndeyiz, AA'ya aldanmayın onlar yalancı insanlar' diyen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında 100 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

Anadolu Ajansı'ndan İmamoğlu'na tazminat davası
01-06-2023 16:57
Google News

İmamoğlu'nun yalanı gerçeği ortaya çıkardı! İşte Erdoğan farkı

GALERİNİN DEVAMI <p><span data-style=Haber7 - ÖZEL

AK Parti’nin projelerini geciktirmekle kalmayan CHP’li İstanbul Büyüşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, son yaptığı metro açıklamasıyla dikkat çekti. İmamoğlu, yine AK Parti’nin başlattığı ve bitirmesine ramak kalan projelerin üzerine yattı.

"><p>2019 yılından beri sadece 2 durağının açılmasıyla projenin tamamlanması beklenen ancak CHP’li yönetim tarafından 4 yıldır geciktirilen Dudullu-Bostancı metro hattının açılışında konuşan İmamoğlu, kendisinin 46 kilometre metro inşa ettiğini iddia etmişti. </p><p>Ancak İmamoğlu, <a href=daha önce yaptığı açıklamada ise kendisinin 13,27 kilometre, Recep Tayyip Erdoğan’ın 3,95 kilometre, Kadir Topbaş’ın 7,55 kilometre metro inşa ettiği yalanını savundu. İmamoğlu, elindeki pankartı göstererek en az metro projesini Erdoğan'ın yaptığını iddia etti.

"><p>Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, daha önce öne sürdüğü <a href=iddiasına cevap vererek İmamoğlu’nu yalanlayan bir açıklamada bulundu. Bakanlık, göreve gelmeden önce 630 kilometre metro vaadi veren İmamoğlu’nun sadece 7,24 kilometre metro inşa ettiğini gözler önüne serdi. Ayrıca Bakanlık, Erdoğan’ın 12 kilometre ve Kadir Topbaş’ın 142,88 kilometre metro inşa ettiğini açıkladı.

"><p>İmamoğlu’nun ortaya attığı yalanın ardından <a href=Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğindeki AK Parti’nin metro atılımları yeniden gündeme geldi. AK Parti, 21 yıllık iktidarında metro devrimi yaptı. İşte o inşa edilen metrolardan bazıları:

"><p><span data-style=AKM-GAR-KIZILAY METRO HATTI

Ankara'da raylı sistem ağını genişletmek ve bağlantı noktalarını artırmak amacıyla işe koyulan, AK Parti hükümeti, Kızılay ile Keçiören’i birbirine aktarmasız bağlayan metro projesini 12 Nisan 2023 tarihi itibariyle vatandaşların hizmetine sundu.

"><p>Günde 600 bin <a href=yolcu taşıma kapasitesine sahip yeni metro hattı 3,3 kilometreden oluşuyor.

Üç istasyonu bulunan hattın ikinci istasyonunda Adliye’den Başkentray’a aktarma yapılabilirken son istasyonunda da Kızılay’dan Batıkent, Çayyolu ve Ankaray metro hatlarına geçiş imkanı sağlanıyor.

"><p><span data-style=PENDİK-SABİHA GÖKÇEN HAVALİMANI METRO HATTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2 Ekim 2022’de törenle açılışını gerçekleştirdiği Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Hattı, Kadıköy’den 50 dakikada Sabiha Gökçen Havalimanı’na ulaşım imkanı sağlıyor. Metro hattından açılışından sonraki 2 ayda 1,4 milyon yolcu seyahat etti.

"><p>22 Ocak’ta açılışı <a href=yapılan ve açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Günde 800 bin yolcu kapasiteli bu metro hattı sayesinde Kağıthane’den İstanbul Havalimanı’na 24 dakikada ulaşılabilecek" dedi.

"><p>Yapımıyla <a href=ilgili önemli bilgiler veren Erdoğan, “Aynı anda 10 tünel delme makinesi kullandık. Kendi içinde pek çok rekora imza atılan metro inşaatı süreci yerli ve milli olarak milletimize kazandırılmıştır. Hızlı tren konforuyla işleyecek bu metronun sinyalizasyonunu TÜBİTAK iş birliği ile Aselsan gerçekleştirdi.” diye konuştu.

"><p><span data-style=BAŞAKŞEHİR-KAYAŞEHİR METRO HATTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 8 Nisan’daki açılış töreninde yaptığı konuşmada yeni metro hattının hayırlı olmasını diledi ve “Kayaşehir-Mahmutbey arasını 20 dakika Metrokent-Bakırköy arasını 29 dakikada, Metrokent-İstanbul Havalimanı'nı 24 dakika, Çam ve Sakura Şehir Hastanesi-Bakırköy arasını 23 dakikada gidebileceksiniz” dedi.

"><p>Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açılışını yaptıkları Başakşehir-Kayaşehir metro hattı projesiyle 325,5 kilometreye ulaştığını açıkladı.</p><p><span data-style=ÜMRANİYE-ÇEKMEKÖY/SANCAKTEPE METRO HATTI

Türkiye'nin ilk sürücüsüz metro hattı olma özelliğine sahip projenin ilk etabı olan Üsküdar-Yamanevler arası Aralık 2017’de hizmete alındı.

"><p>Hattın ikinci etabı ise Ekim 2018’de faaliyete girdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı <a href=Mevlüt Uysal tarafından açılışı yapılan Ümraniye-Çekmeköy/Sancaktepe Metro Hattı ilk günde 334 sefer yaparken, 179 bin 612 yolcu kullandı.

"><p><span data-style=MARMARAY HATTI

‘Asrın Projesi’ olarak tanımlanan ve iki kıtayı birbirine bağlayan Marmaray hattı, 29 Ekim 2013’te faaliyete girdi.

"><p>Dünyanın en <a href=derin batırma tüp tüneline sahip olan Marmaray’ın Pendik-Gebze kısmı 2012’de, Sirkeci-Halkalı ile Haydarpaşa-Pendik kısımları 2019’da hizmete alındı.

"><p><span data-style=İZBAN ALİAĞA-MENDERES BANLİYÖ HATTI (EGERAY)

Başbakanlık görevini ifa ettiği dönemde Erdoğan’ın talimatıyla hayata geçirilen ve Ulaştırma Bakanlığı ile İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ortak yürüttüğü Aliağa-Menderes Banliyö Hattı (EGERAY), 2011 yılında faaliyete girdi. Erdoğan ile CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla açılışı yapılan EGERAY, 80 kilometrelik uzunluğuyla Türkiye’nin şehir içi en uzun banliyö hattı oldu.

"><p><span data-style=GAZİRAY BANLİYÖ HATTI

İZBAN, Marmaray ve Başkentray'dan sonra ülkedeki dördüncü banliyö treni sistemi Gaziray, Kasım 2022’de hizmete girdi. 25,5 kilometre uzunluğundaki hat, şehrin iki ucundaki sanayi bölgeleri ile şehir merkezini birbirine bağlıyor.

"><p><span data-style=SİNCAN - KAYAŞ BANLİYÖ HATTI (BAŞKENTRAY)

Sincan-Kayaş Banliyö Treni’nin yerine daha konforlu olarak yapılan Başkentray, 2018’de hizmete girdi. 37,4 kilometrelik hat üzerinde hemzemin ve engelli erişimine uygun 24 istasyon bulunmaktadır. Hattın, Kayaş'tan Elmadağ'a uzatılması planlanıyor.

"><p><span data-style=YENİKAPI - KİRAZLI METRO HATTI (M1B)

İlk olarak 14 Haziran 2013'te Aksaray - Otogar - Kirazlı arasında hizmete girdi. Kasım 2014'te ise Yenikapı istasyonunun hizmete girmesiyle M1A ile M1B hatları, bu istasyona kadar uzatılmış oldu. M1B hattının 9 yeni istasyon eklenerek Kirazlı'dan Halkalı'ya uzatılması planlanıyor.

">

Anadolu Ajansı, Cumhurbaşkanlığı ilk tur seçimlerinin yapıldığı 14 Mayıs gecesi “Biz öndeyiz. AA’ya aldanmayın, onlar yalancı insanlardır” diyerek ajansı suçlayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu aleyhine 100 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

Ajans avukatlarının Büyükçekmece Asliye Hukuk Mahkemesi’ne verdiği dava dilekçesinde, İmamoğlu’nun asılsız iddia ve paylaşımlarla alenen hakaret ve halkı tahrik ederek Anadolu Ajansı’nı hedef gösterdiği ve itibarına saldırıda bulunduğu belirtildi.

İmamoğlu’nun açıklamaları nedeniyle bazı abonelerin Anadolu Ajansı ile işbirliğini sonlandırdığı belirtilen dilekçede, ajansın ticari zarara uğradığı vurgulandı. Dilekçede İmamoğlu’nun açıklamalarının ardından sosyal medyada ajansı hedef alan hakaret içerikli birçok paylaşım yapıldığı belirtildi, bunun da manevi zarara yol açtığı ifade edildi. Anadolu Ajansı manevi zararlarının tazmini için İmamoğlu’dan 100 bin liranın tahsilini istedi.

İmamoğlu ile Yavaş, Anadolu Ajansı'nı hedef aldı: Manipülatif açıklamalarİmamoğlu ile Yavaş, Anadolu Ajansı'nı hedef aldı: Manipülatif açıklamalar

Sandığı ilk terk eden İmamoğlu oldu: Seçimi kaybetti, İstanbul'u hatırladıSandığı ilk terk eden İmamoğlu oldu: Seçimi kaybetti, İstanbul'u hatırladı

Seçim sonucu sonrası İmamoğlu çark etti: İnancım gereği öyle dedimSeçim sonucu sonrası İmamoğlu çark etti: İnancım gereği öyle dedim

CAN GÜVENLİĞİ HEDEF ALINDI

Dilekçede dikkat çeken diğer unsur AA çalışanlarının seçim günü karşı karşıya kaldığı saldırılar oldu. İmamoğlu’nun gerçek dışı ve provokatif söylemleri nedeniyle sahada görev yapan AA çalışanlarının töhmet altında kaldığı vurgulanan dilekçede, İBB Başkanının açıklamaları üzerine sandık başında veri toplayan bazı AA çalışanlarının sözlü ve fiili saldırıya uğradığı ifade edildi.

CHP'Lİ DOĞAN'IN İFADESİ DİLEKÇEYE GİRDİ

Ajans avukatlarının mahkemeye sunduğu dilekçede, İmamoğlu’nun AA hakkındaki açıklamalarıyla toplumsal bir dezenformasyona yol açtığı belirtildi. Ekrem İmamoğlu seçim gecesi oy sayımı sürerken kameraların karşısına geçerek “Öndeyiz” açıklaması yapmış ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önde göründüğü AA’yı “Yalan söylemekle” suçlamıştı.

İmamoğlu’nun suçlamalarının kabul edilemez olduğu belirtilen dilekçede CHP’nin teknoloji ve siber güvenliğinden sorumlu yetkilisi Sedat Doğan’ın açıklamaları da delil olarak yer aldı. Sedat Doğan kişisel sosyal medya hesabında seçim gecesi CHP’de yaşanan olaylarla ilgili açıklamalarda bulunmuş ve İmamoğlu’nu yalanlayarak “Bizim ekranımızda Kılıçdaroğlu hiçbir zaman kazanmıyordu” demişti. Dilekçede ayrıca AA verilerinin YSK’nın açıkladığı verilerle bire bir örtüştüğü, bu durumun AA’nin verilerinin güvenilirliğini ortaya koyduğu da ifade edildi.

"ÖNDEYİZ" DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanlığı ve TBMM genel seçimlerinin yapıldığı 14 Mayıs gününe İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Anadolu Ajansı’nı hedef alan sözleri damgasını vurmuştu. İBB Başkanı İmamoğlu, oyların sayımı sürdüğü sırada, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile birlikte kameraların karşısına geçmiş, AA verilerinin aksine Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yarışı önde götürdüğünü açıklamıştı. AA verilerinin doğru olmadığını ifade eden İmamoğlu “Öndeyiz, kazanıyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

ELEŞTİRİ OKLARI İMAMOĞLU'NA YÖNELDİ

İlerleyen saatlerde İmamoğlu’nun açıklamasının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı. İBB Başkanı, CHP tabanını yanlış yönlendirdiği ve yalan söylediği gerekçesiyle eleştiri oklarının hedefi oldu. Anadolu Ajansı Genel Müdürü Serdar Karagöz de konuk olduğu bir televizyon programında İmamoğlu’na yanıt vermiş, söz konusu ifadeleri nedeniyle İBB Başkanına dava açılacağını açıklamıştı. Karagöz “Atatürk’ten bize emanet kalan bu kurumun itibarını korumak genel müdür olarak benim vazifemdir” demiş, “2500 arkadaşım, gece gündüz çalışarak Anadolu Ajansının itibarlı bir kurum olduğunu tüm dünyaya gösterdi. Buna rağmen birisi hala manipülasyon yapıyorsunuz diyorsa tabii ki dava açacağız” ifadelerini kullanmıştı. İmamoğlu bu eleştiriler üzerine ikinci tur oylamanın yapıldığı 28 Mayıs gecesi kameralardan uzak durmuş ve açıklama yapmaktan kaçınmıştı.

TAZMİNAT GELİRİ SEMPOZYUMA HARCANACAK

AA yönetimi İmamoğlu’ndan elde edeceği tazminat tutarını, ileride düzenlenmesi planlanan Yalan ve Dezenformasyonla Mücadele sempozyumunun masraflarını karşılamak için kullanacak.