Ekonomi

Bakan Mehmet Şimşek görevi Nureddin Nebati'den devraldı

Ekonomi - Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanan Mehmet Şimşek bakanlıkta düzenlenen törenle görevi Nureddin Nebati'den devraldı.

Bakan Mehmet Şimşek görevi  Nureddin Nebati'den devraldı
04-06-2023 12:02
Google News

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanan Mehmet Şimşek bakanlıkta düzenlenen törenle görevi Nureddin Nebati'den devraldı.

Bakanı Mehmet Şimşek, ''Fiyat istikrarının sağlanması temel hedef. Enflasyonunu tek hanelere düşürülmesi, yapısal dönüşümün sağlanması ülkemiz için hayati önem taşımaktadır.'' dedi.

Mehmet Şimşek, Hazine ve Maliye Bakanı görevini törenle Nureddin Nebati'den devraldı. Nureddin Nebati'nin devir törenindeki konuşması şu şekilde:

Milletimize hizmet etme yolculuğunda aldığımız bayrağı bugün sayın Şimşek'e devrediyoruz. Bana güven duyarak bu makamı teslim eden sayın cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Hiçbir zorluk karşısında yılmadan gece gündüz demeden çalışarak sürdürdük. Attığımız her adım bu makamın getirdiği sorumluluk ile atılmış adımlardır.

Türkiye’nin rasyonel bir zemine dönme dışında bir seçeneği kalmamıştır. Kurala dayalı bir Türkiye ekonomisi özlenen refaha ulaşmamızda önemli olacaktır. Makro finansal istikrarı önceliklendireceğiz.

Vakit kaybetmeden orta vadeli finansal çalışmalarımıza başlayacağız. Orta vadede enflasyonun yeniden tek haneye düşürülmesi, her alanda öngörülebilirliğin artırılması, cari açığı azaltacak yapısal reformlar hayatidir.

Bu öncelikler çerçevesinde çalışmalarımızı eşgüdüm içerisinde ilgili bakanlıklarla koordinasyon içerisinde yürüteceğiz.

Milletimiz ile verdiğimiz bu mücadeleye vazife bilinci ile aralıksız hizmete devam ettik. AK Parti'nin kuruluşundan bu yana teşkilatlarında çalışmış biri olarak vazifeyi sürdüreceğiz. Bu kutlu yolculukta üstlendiğimiz her vazife milletimize hizmet sevdasının durağı olmuştur. Birçok görevi ifa etmek için gayretimizi gösterdik. Bu makamda görev alma onuruna eriştiren rabbime hamdediyorum.

Yerli milli üretim ekonomisi için esaslı bir mücadele verdik. Güçlü kararlı liderliği ile Türkiye Yüzyılı'na adım adım taşıyan cumhurbaşkanımıza, sayın Berat Albayrak ve Lütfü Elvan'a, gönül dostlarımıza ve aziz milletimize şükranlarımı sunuyorum.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in bakanlıktaki ilk sözleri ise şu şekilde:

Sayın bakanım değerli vekil arkadaşlarım bakanlığımızın güzide çalışanları, saygı değer misafirler değerli bakanımızdan görevi devralma törenimize katılımınız için teşekkür ediyorum. Bayrak yarışında bu görevi bana tevdi eden sayın cumhurbaşkanımıza şükranlarımız arz ediyorum.

Deprem felaketinin yaşandığı son bir buçuk yıllık dönemde görevini ifa eden sayın bakanımıza teşekkür ediyorum yatırım, üretim ve ihracatta önemli kazanımlar elde edilmiştir. Toplumsal refahı elde etmek hedefimizdir. Şeffaflık, öngörülebilirlik hedefimizdir.

Küresel zorlukları, jeopolitik zorlukların arttığı dönemde makro iktisat politikalarını gerçekleştireceğiz. Fiyat istikrarının sağlanması temel hedef. Enflasyonunu tek hanelere düşürülmesi, yapısal dönüşümün sağlanması ülkemiz için hayati önem taşımaktadır. Merkez bankamıza enflasyonla mücadelede destek olmak temel hedefimiz olacaktır.


Editor : Eshahaber
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ