Politika

CHP'de kritik toplantılar öncesi Kılıçdaroğlu'ndan istifa sorusuna yanıt

Genel başkanlığı bırakması tartışılan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, MYK ve Parti Meclisi toplantılarından sonra istifa edip etmeyeceği konusunda karar vereceğini açıkladı.

CHP'de kritik toplantılar öncesi Kılıçdaroğlu'ndan istifa sorusuna yanıt
01-06-2023 14:44
Google News

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim zaferinde dikkat çeken detay! Kılıçdaroğlu'na soğuk duş!

GALERİNİN DEVAMI <p>28 Mayıs'ta <a href=yapılan Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçiminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeniden Cumhurbaşkanı seçildi. Erdoğan'ın tarihi seçim zaferinde ise bir detay dikkat çekti.

"><p>28 Mayıs'ta yapılan Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçiminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarihi zafere imza attı.</p><p>Resmi olmayan sonuçlara göre, Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci turunda katılım oranı, birinci tura göre <a href=yüzde 3,13 azalarak yüzde 85,71 olarak gerçekleşti.

"><p>Birinci turda 53 <a href=milyon 993 bin 714 seçmen, ikinci turda ise 52 milyon 89 bin 286 seçmen oy kullandı.

"><p>İkinci turda katılım oranının yükseldiği tek il Tunceli oldu. Tunceli'de bir önceki tura göre seçimlere katılım yüzde 0,12 artarak yüzde 87,47'ye çıktı, diğer <a href=tüm illerde katılım oranı düştü.

"><p>İkinci tur oylamada katılımın en yüksek olduğu üç il sırasıyla Düzce, Kütahya, Amasya olurken, Ağrı, Iğdır ve Van'da en <a href=düşük katılım sağlandı.

"><p><strong>ERDOĞAN'IN OY ORANINI EN ÇOK YÜKSELTTİĞİ İL IĞDIR OLDU</strong></p><p>Erdoğan'ın oy oranını en <a href=çok yükselttiği il Iğdır, Kılıçdaroğlu'nun Bilecik oldu.

"><p>Erdoğan'ın ilk tura kıyasla Iğdır'da oy oranı yüzde 7,93 artarak yüzde 33,22, Kılıçdaroğlu'nun Bilecik'te yüzde 5,27 artarak yüzde 46,53 oldu.</p><p>Erdoğan bir önceki tura kıyasla İstanbul'da 1,59 artışla yüzde 48,22, Ankara'da 2,77 artışla yüzde 48,77, İzmir'de 1,39 artışla yüzde 32,87, <a href=Kılıçdaroğlu İstanbul'da yüzde 3,22 artışla yüzde 51,78, Ankara'da 3,91 artışla yüzde 51,23, İzmir'de 3,75 artışla yüzde 67,13'lük oy oranına sahip oldu.

"><p><strong>MARMARA BÖLGESİ</strong></p><p>Marmara Bölgesi'nde Erdoğan, oy oranını en çok Sakarya'da, Kılıçdaroğlu ise Bilecik'te artırdı.</p><p> Erdoğan'ın Sakarya'da ilk tura kıyasla oy oranı yüzde 3,74 artarak yüzde 68,49 olurken, Kılıçdaroğlu'nun Bilecik'te oy oranı ise yüzde 5,27 artışla yüzde 46,53'e yükseldi.</p><p><strong>İÇ ANADOLU BÖLGESİ</strong></p><p>İç Anadolu Bölgesi'nde Erdoğan oy oranını en çok Çankırı'da, Kılıçdaroğlu ise Eskişehir'de artırdı.</p><p> Erdoğan'ın Çankırı'da oy oranı yüzde 4,63 artışla yüzde 76,76'ya, Kılıçdaroğlu'nun Eskişehir'de yüzde 5,02 artışla yüzde 55,41'e çıktı.</p><p><strong>KILIÇDAROĞLU'NA DOĞU ANADOLU'DA SOĞUK DUŞ</strong></p><p>Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kılıçdaroğlu'nun Doğu Anadolu Bölgesi'nde oylarının en çok arttığı il, ilk tura Ata İttifakı <a href=adayı olarak giren Sinan Oğan'ın memleketi Iğdır oldu.

"><p>Iğdır'da Erdoğan'ın oy oranı ilk tura kıyasla yüzde 7,93 artarak yüzde 33,22'ye, Kılıçdaroğlu'nun oy oranı yüzde 4,29 artarak yüzde 66,78'e yükseldi.</p><p>Kılıçdaroğlu'na verilen oyların oranı Bitlis'te yüzde 0,7, Ağrı'da yüzde 0,46, Hakkari'de yüzde 0,21, Bingöl'de yüzde 0,61, Muş'ta yüzde 0,55 ve Van'da yüzde 0,76 düştü.</p><p><strong>KARADENİZ'DE ERDOĞAN'IN OYLARININ EN ÇOK ARTTIĞI İL KARABÜK OLDU</strong></p><p>Karadeniz Bölgesi'nde Erdoğan'ın oylarını en çok artırdığı il <a href=Karabük oldu.

"><p>Erdoğan, Karabük'te yüzde 4,32 artışla yüzde 63,72 oya ulaştı.</p><p><strong>AKDENİZ BÖLGESİ</strong></p><p>Akdeniz Bölgesi'nde Burdur Erdoğan'ın, Isparta Kılıçdaroğlu'nun oy oranının en çok yükseldiği <a href=iller oldu.

"><p>Erdoğan Burdur'da yüzde 4,12 artışla yüzde 55,83, Kılıçdaroğlu Isparta'da yüzde 4,1 artışla yüzde 42,33 oy oranı elde etti.</p>

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 28 Mayıs'taki seçim yenilgisinin ardından gündeme gelen istifa konusuna ilişkin konuştu. 

Halk TV'den Fikret Bila'nın sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, "CHP çok köklü bir parti. CHP’de her düşünce rahatlıkla dillendirilir, tartışılır ve bu süreç sonunda partinin yetkili kuralları karar verir. Şimdi bu süreci yaşıyoruz. MYK’da, Parti Meclisi’nde incelemeler, değerlendirmeler, tartışmalar yapılacak ve hep birlikte karar vereceğiz ve kamuoyuyla paylaşacağız" ifadelerini kullandı.

Soner Yalçın'dan Kılıçdaroğlu'na ve 'müridi' gibi olan medyasına tepkiSoner Yalçın'dan Kılıçdaroğlu'na ve "müridi" gibi olan medyasına tepki

İmamoğlu'ndan mücadele mesajı: Ben zaten yoldayım, menzile koşacağımİmamoğlu'ndan mücadele mesajı: Ben zaten yoldayım, menzile koşacağım

İsmail Saymaz'dan Kılıçdaroğlu'na çağrı: Babalara yakışan evlatların önünü açmakİsmail Saymaz'dan Kılıçdaroğlu'na çağrı: Babalara yakışan evlatların önünü açmak

İMAMOĞLU'YLA ARASINDA GERGİNLİK VAR MI?

Parti içinde en çok tartışılan konulardan biri de İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun "değişim" çağrısı. Kılıçdaroğlu, İBB Başkanı'yla arasında gerginlik olup olmadığı yönündeki soruya şu cevabı verdi: 

"Hiçbir bir sorun yok. Hiçbir gerginlik yok. Hep birlikte konuşup, değerlendirip yol haritamızı belirleyeceğiz." 

"HUKUKÇULAR VE İLAHİYATÇILAR TARTIŞMALI"

Kılıçdaroğlu'nun, seçim sonuçlarına ilişkin açıklamaları ise dikkati çekti. Seçim kampanyası boyunca kendisi hakkında yalan söylendiğini öne süren Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: 

“Seçim kampanyası boyunca benim hakkımda yalan söylediler. İftiralar attılar. Sahte videolarla kampanya yürüttüler. Ve bu videoların sahte olduğunu, montaj olduğunu itiraf ettiler. Yüksek Seçim Kurulu seçim sonucunu onayladı ama bu sonucun ahlaki meşruiyeti yoktur. Ayrıca kimlere oy kullandırıldığını da gördük. İthal seçmen yarattılar. Türkçe bilmeyen yabancıların oy kullandığını gördük. Bu da ahlaki açıdan sorgulanmalıdır. Seçimin ahlaki meşruiyet açısından hukukçular da ilahiyatçılar da tartışmalıdır.”


Editor : Eshahaber
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ