Yaşam

Çocuklarda internet bağımlılığı tedavisi nedir? Belirtileri nelerdir?

Gün geçtikçe kullanım alanlarını ve eriştiği kitleyi genişleten internet, pek çok imkan sağlamasının yanında verimli ve kontrollü kullanımı oldukça önem taşımakta…

Çocuklarda internet bağımlılığı tedavisi nedir? Belirtileri nelerdir?
27-03-2023 20:48
Google News

Özellikle hassas halka olan çocuklar için internet kullanımının süre ve sıklığının ebeveyn kontrolünde olması gerekmektedir. Bu konuda endişe ve kaygı duyan aileler de oldukça fazla olup bu konuda hakkında ne gibi önlemler alınabileceğine dair bilgilendirmeler yapılmalıdır.

AŞIRI İNTERNET KULLANIMININ ÇOCUKLARA ZARARI

İnternet ve bilgisayara olan ihtiyacın şekli ve şiddeti çocuğun yaşına göre değişim gösterir. Bu durumda değişmemesi gereken tek faktör, çocukların internet kullanımında anne ve babanın kontrolünde mutlaka olmasıdır. Bilgisayar ve internetin doğru ve denetimli kullanımı; çocuğun sosyal, duygusal, bilişsel gelişimi için oldukça faydalıdır.

Gelişim çağındaki çocuk, dış dünyadan uzaklaşma ve gerçeklikten kopma sonucu içe kapanıp çok kolay bir şekilde depresyona girebilmekte. Buna bağlı olarak da sosyal ortamdaki ilişkileri zarar görebilmektedir. Yeteri kadar sosyal aktifliğin olmaması, çocuğu daha da çekingen hale getirerek çevresinden tamamen uzaklaşmasına sebep olabilir.

20 DAKİKADAN FAZLASI ZARAR!

2-4 yaş aralığındaki çocukların dikkat süreleri 20 dakika ile sınırlanmakta. Çocuğun 20 dakikadan fazla bilgisayarla ilgilenip internete maruz kalması onu zorlayacaktır. Bu yaştaki çocukların zihinsel gelişimlerine uygun oyunlar, çizgi filmler izlemesi her ne kadar faydalı da olsa sadece anne ve babaları yanlarındayken kısa süreli izletilmelidir.

ODAYA BİLGİSAYAR KONULMAMALI

Çocuğun kendi odasındaki bilgisayar onu dış dünyada olabilecek tüm kötü ve zararları şeylerin erişimine açık hale getirir. Aynı zamanda aile içinde kendi izolasyonunu oluşturma imkanını sağlar ve paylaşım davranışını örseler. Oda içindeki bilgisayar, gerçeklikten kopmuş tamamen sanal dünyada yaşamak isteyen bir çocuğa zemin hazırlayabilir.

YASAKLAMAK BİR ÇÖZÜM DEĞİL

Bilgisayar ve internet kullanımı anne baba kontrolünde olabilir. Bilgisayarın odasında olmaması, kullanım süresinin sınırlı olması, bilgisayarı kullandığında anne-babanın yanında olması, güvenlik önlemleri için şifre konulması, oynanacak oyunların birlikte seçilmesi bu süreci sağlıklı yönetecektir. Günümüzde interneti kullanmayan birey neredeyse kalmamıştır. İnterneti sadece yasaklamak çocuğu hem anne ve babasından uzaklaştırır hem de yalan söylemesine teşvik eder. İnternetten öğrenilen bilgiler okulda ve sosyal hayatta doğru kullanıldığı takdirde çocuk için faydalı olacaktır.

ANNE VE BABALAR NELER YAPMALI?

Anne ve baba ev içi hiyerarşiyi sağlayıp kullanım süresini denetim altına almalı ve internet sıklığını azaltmaya yönelik ikna edici konuşmalar yapmalıdır.

Çocuklara yeni bilgiler öğrenmek için kullanıldığında da internetin eğlenceli olduğu gösterilmelidir.

İnternet ortamından farklı olarak eğlenebilecekleri aktivite ve eğlenceler bulmalılar.

Çocuğa çok hissettirmeden internet geçmişi takip edilmeli ve gözetimde olmalıdır.

Yabancılarla olan etkileşimde veya şahsi bilgileri verme konusunda çocukları bilgilendirmeliler.

Tarayıcıda güvenlik uygulamaları kullanılmalı, erişime izin veren internet siteleri kontrol altına alınıp girişine izin verilmemelidir.

Anne babalar; çocukları oyalamak için, çocukların kendilerini meşgul etmemesi ya da yaramazlık yapmaması için interneti çare olarak görmemelidir.

Çocuklarının yaşını dikkate alarak hangi uygulama ve oyunların uygun olduğunu araştırmalı ve ona göre müsaade edilmelidir.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Galatasaray3482+50
2Fenerbahçe3477+45
3Beşiktaş3474+39
4Adana Demirspor3466+31
5Başakşehir FK3456+14
6Trabzonspor3454+8
7Konyaspor3449+8
8Kayserispor3449-5
9Fatih Karagümrük3447+9
10Kasımpaşa3443-10
11Alanyaspor3541-12
12Sivasspor3540-8
13MKE Ankaragücü3439-10
14Antalyaspor3438-10
15İstanbulspor3435-23
16Giresunspor3434-21
17Ümraniyespor3430-12
18Gaziantep FK3425-35
19Hatayspor3423-58
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ