Politika

DEVA Partili Ekmen: Biz olmasak CHP'nin oyu yüzde 20'lerdeydi

Millet İttifakı'na oy kazandırmadıkları yönündeki eleştirilere cevap veren DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ekmen, kendileri olmasa CHP'nin oyunun yüzde 20'lerde kalacağını öne sürdü.

DEVA Partili Ekmen: Biz olmasak CHP'nin oyu yüzde 20'lerdeydi
01-06-2023 09:37
Google News

İşte CHP listelerinden seçime girip milletvekili olan 39 isim

GALERİNİN DEVAMI <p>28. Dönem Milletvekili <a href=Genel Seçimi'ne CHP listesinden giren Millet İttifakı partilerinden İYİ Parti, DEVA Partisi, Saadet Partisi, Gelecek Partisi, Demokrat Parti ve Türkiye Değişim Partisi'nden 39 isim milletvekili seçildi. İşte il il CHP listelerinden milletvekili olan isimler...

"><p>Genel Başkanlığını Ali Babacan'ın yaptığı Demokrasi ve Atılım Partisi'nden (DEVA) 24 <a href=aday CHP listesinden seçime girdi ve 14'ü seçildi. İşte CHP listelerinden mecliste göreceğimiz DEVA partili milletvekilleri...

"><p>Sadullah Ergin- Ankara</p><p>Sadullah Kısacık - Adana</p><p>İdris Şahin- Ankara</p><p>Burak Dalgın - Balıkesir</p><p>Ertuğrul Kaya - Gaziantep</p><p>Medeni <a href=Yılmaz - İstanbul

"><p>Mustafa Yeneroğlu - İstanbul</p><p>Evrim Rızvanoğlu - İstanbul</p><p>Elif Esen - İstanbul</p><p>Hasan Karal - İstanbul</p><p> Seda Kaya Ösen - İzmir</p><p>Selma Aliye Kavaf - İzmir</p><p>Mehmet Emin Ekmen - Mersin</p><p>Cem Avşar - Tekirdağ</p><p>Saadet Partisi'nden 24 ismin aday gösterildiği CHP listelerinden Meclis'e giren 10 aday ve <a href=seçim bölgeleri şöyle;

"><p>Mesut Doğan - Ankara</p><p>Şerafettin Kılıç - Ankara</p><p>Mehmet Atmaca - Bursa</p>

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, CHP'nin oylarının kendileri sayesinde arttığını öne sürdü.

TVNET'te Taha Hüseyin Karagöz'ün sorularını yanıtlayan Ekmen, CHP'nin 2018 yılındaki 22.65'lik oy oranının 2023 seçimlerinde yüzde 3.3'lük artışla 25.35'e geldiğini belirtti. Ekmen, "CHP'nin oranlarından sizin payınızı çıkarttığımızda yüzde 20 mi kalıyor?" sorusuna "Evet" diyerek yanıt verdi ve "5 puanlık bir artış matematiksel olarak var. Minimum 4 puan getirdik" ifadelerini kullandı.

Gelecek Partili vekillerden CHP kararı! İstifa ettilerGelecek Partili vekillerden CHP kararı! İstifa ettiler

"SEÇİME ORTAK LİSTEYLE GİRMESEYDİK 5 İLA 7 VEKİL ALIRDIK"

Ekmen, İYİ Parti'nin kendileriyle beraber ortak listeyle seçime girmemesine ilişkin ise "15 vekile mal olduğu konuşuluyor, biz bundan kaçındık" diye konuştu.

Ekmen, CHP listelerinden seçime girmemeleri durumunda da muhtemelen 5 ila 7 arasında milletvekili alacaklarını iddia etti.

Ekmen açıklamasında şunları söyledi:

"Bugün örneğin TİP'in ayrı girmesi 12 milletvekiline, İYİ Parti'nin 15 vekile mal olduğu konuşuluyor. Biz bundan kaçındık. Kendi logosunda ısrar eden ne olursa olsun parti menfaatlerine düşmekten de kaçındık.

CHP'yi neden kabul ettik 23 baz puan var. Siz 4.5'u 6.5 yaptığınızda 25 vekil yapıyorken 23'ü 27 yaptığınızda +40 vekil yapılıyor. Minimum 4 puan getirdik.

2018'de CHP 22.65 iken bugün 25.35 olmuş yüzde 3.3 artış var. Aynı dönemde TİP 1.76, Zafer Partisi 2.23, Memleket Partisi 0.92 oy almış bu da +5 puan ediyor CHP havuzundan eksilen seçmen. AK Parti 7 puan, MHP 1 puan kaybetmiş 8 puan eder. 2.8 Yeniden Refah Partisi almış orada 5.2 puan kalıyor. İki ittifaklı yapıda bu 5.2 buharlaşmış olamaz. Millet İttifakı'na geldi. İYİ Parti'nin 'Bir oy Kemal'e bir oy Meral'e' sözünün de CHP'den seçmen eksilttiğini kabul edersek, İYİ Parti'nin CHP'ye ne eksilttiğini bilmeden 5.5 puanın buraya geldiğini savunabilir. CHP'yi sizi çıkarttığımızda elimizde yüzde 20 mi kalıyor. 5 puan Cumhur İttifakı'ndan minimum eksilen Millet İttifakı'na eklenen oy var. Memleket Partisi kimden seçmen eksiltmiştir, Zafer Partisi kimden oy eksiltti. Bundan CHP'den eksilirken CHP +3.3 ise bunların da aldığı oy 5 ise AK Parti + MHP de 8 puan eksiltmişse 5 puanlık bir artış matematiksel olarak var."


Editor : Eshahaber
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ