Gündem

İki ildeki orman yangınlarından sevindiren haber!

Antalya'nın Alanya ve İzmir'in Buca ile Torbalı ilçelerinde çıkan orman yangınları kontrol altına alındı. Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, 'Soğutma çalışmalarımız devam ediyor. Yangından etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun.' dedi.

İki ildeki orman yangınlarından sevindiren haber!
18-09-2023 16:03
Google News

Alanya'da orman yangını çıktı! Karadan ve havadan müdahale ediliyor

GALERİNİN DEVAMI <p>Antalya’nın Alanya ilçesinde başlayan orman yangınına müdahale sürüyor. Helikopterler yakın noktadaki çaydan aldıkları <a href=suyu alevlerin üzerine bırakıyor.

"><p>Alanya ilçesi Dimçayı Akköprü mevkkinde başlayan <a href=yangın kısa sürede büyüdü. Kızılçam ormanlarıyla kaplı bölgeye çok sayıda itfaiye ekibi yönlendirildi. Yangına Alanya Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerinin yanı sıra, 3 helikopter, 1 uçak, 10 arazöz, 5 itfaiye aracıyla müdahale ediliyor.

"><p>Helikopterler Dim barajından aldıkları suyu kısa sürede alevlerin üzerine bırakıyor. Öte yandan, bölgedeki 5 ev tedbir amaçlı tahliye edildi. Yangına havadan ve karadan ekiplerin yoğun <a href=şekilde müdahalesi devam ediyor.

"><p>Alanya Kaymakamı <a href=Fatih Ürkmezer, AA muhabirine, yangının kontrol altına alınması için karadan ve havadan tüm ekiplerin seferber olduğunu söyledi.

"><p>Şu ana kadar 13 evin tahliye edildiğini, <a href=herhangi bir can kaybının olmadığını belirten Ürkmezer, "Şu anda bulunduğumuz yerde rüzgar yok ama 100 metre aşağımızda yoğun bir rüzgar söz konusu. Tüm gücümüzle yangının kontrol altına alınması için çalışıyoruz." dedi.

"><p>Mahalle sakini Dulkadın Akın ise gelinine ait evin alevlere <a href=teslim olduğunu anlattı. Yangın anında kendilerinin köyde olduğunu belirten Akın, "Alevler yaklaşınca gelinimi dışarıya çıkarmışlar." ifadesini kullandı.

Havadan ve karadan müdahale edilen yangın, kontrol altına alınmaya çalışılıyor.

"><p>BAKAN YUMAKLI, ALANYA'DAKİ ORMAN YANGININI HAVADAN İNCELEDİ</p><p>Tarım ve Orman <a href=Bakanı İbrahim Yumaklı, Antalya'nın Alanya ilçesindeki orman yangınını "Otağ" adlı ileri görüş sistemlerine sahip yangın yönetim uçağıyla havadan inceledi.

"><p>Bakan Yumaklı, Üzümlü Mahallesi Dim Barajı kıyısında <a href=bulunan Akköprü mevkisindeki ormanlık alanda çıkan ve rüzgarın etkisiyle Gümüşkavak Mahallesi'ne de sıçrayan yangın bölgesine geldi.

"><p><strong>BÖLGEDE SON DURUM</strong></p><p>Bölgede yangın söndürme çalışmaları yoğun şekilde sürdürülürken, <a href=Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı sosyal medyadan yangına müdahale eden ekiplerin sayısını paylaştı. Bakan Yumaklı, "Antalya, Alanya'daki orman yangınına 10 uçak, 11 helikopter, 54 arazöz, 4 iş makinası, 363 personel sevk edildi. Yangını kontrol altına almak için havadan ve karadan müdahalemiz aralıksız sürüyor" dedi. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Alanya'da yangından zarar gören yerleri ve yangınla mücadeleyi OTAĞ keşif uçağıyla havadan inceledi. Bakan Yumaklı'ya Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey eşlik etti.

"><p><strong>'ATEŞ GELİNCE HEMEN ÇIKIN DEMİŞLER'</strong></p><p>Bölgedeki bir evin yandığı, alevlerin <a href=tehdit ettiği 13 evin ise tahliye edildiği belirtildi. Akköprü Mahallesi'nde yanan evin gelininin evi olduğunu söyleyen Dulkadın Akın, "Gelinimin evi yandı. Kurtaracağım diye çırpınmış. Ben köyden geldim. Yakınımızda yanan ev. Gelinim oradaydı. Ateş gelince hemen çıkın demişler" dedi. Öte yandan bölgede konaklayan arıcılar da kovanlarının zarar görmemesi için bölgeden uzaklaştırılıyor. (DHA)

">

Antalya'nın Alanya ilçesi Dim Barajı yakınlarında dün saat 12.00'de henüz bilinmeyen nedenle başlayan orman yangını 21 saatten fazla süredir devam ediyor.

190 HEKTAR ORMAN YANDI

DHA'da yer alan habere göre Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, yangında zarar gören alanın ilk tespitlere göre 190 hektar olduğunu açıkladı.

11 HELİKOPTER VE 10 UÇAKLA MÜDAHALE EDİLİYOR

11 helikopter, 10 yangın söndürme uçağı ve 500'ün üzerinde yangın söndürme işçisinin müdahale ettiği yangında dün akşam saatlerinde havanın kararmasıyla birlikte havadan müdahaleye ara verildi.

İHA'LARLA YANGIN ALANLARI FOTOĞRAFLANIYOR

Gazipaşa'da konuşlu İHA gece boyunca yangının devam ettiği yerlerin görüntüsünü yangın komuta merkezine iletti. Kara ekipleri gelen görüntüler ışığında yönlendirilerek yangına müdahale etti.

TAHLİYE EDİLEN EVLERİN ÇEVRESİ TAMAMEN YANDI

Vadi yamaçlarında dağınık haldeki yerleşim yerleri dün tedbir amaçlı tahliye edildi. 1 ev yangın nedeniyle zarar görürken tahliye edilen 17 evin çevresindeki ormanın tamamen yandığı gözlendi.

YANGIN VADİ İÇİNDE İLERLEDİ

Kara ekiplerinin müdahalesiyle yangın evlere sıçramadı. Yangın vadi içerisine ilerledi. Vadiye giden yolun kenarlarındaki ağaçlık alanın da tamamen yandığı görüldü.

YENİDEN MÜDAHALEYE BAŞLANDI

Bu sabah erken saatlerde havanın aydınlanmasıyla birlikte havadan müdahale yeniden başlayarak kara ekiplerine destek verdi.

BAKAN YUMAKLI'DAN SON DAKİKA AÇIKLAMA

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı sosyal medya hesabından, "Antalya’nın Alanya ilçesindeki orman yangını havadan ve karadan yapılan etkin müdahaleler sonucunda KONTROL ALTINA ALINDI. Soğutma çalışmalarımız devam ediyor. Yangından etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun." açıklamasında bulundu.

Antalya’nın Alanya ilçesindeki orman yangını havadan ve karadan yapılan etkin müdahaleler sonucunda KONTROL ALTINA ALINDI.

Soğutma çalışmalarımız devam ediyor.

Yangından etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun.

— İbrahim Yumaklı (@ibrahimyumakli) September 18, 2023

İZMİR'DEN DE GÜZEL HABER GELDİ

İzmir'in Buca ile Torbalı ilçeleri arasındaki ormanlık alanda çıkan yangın kontrol altına alındı. Doğancılar ile Demirciler mahalleleri arasındaki ormanlık alanda, henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

Yangına, İzmir Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı 4 uçak, 5 helikopter, 45 arazöz, 12 su ikmal aracı ve 9 dozerle müdahale edildi.

Yangın, ekiplerin çalışması sonucu kontrol altına alındı. Bölgede soğutma çalışmaları sürüyor.


Editor : Eshahaber
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ