Politika

İttifak bitti! TBMM'de milletvekili dağılımı nasıl olacak?

İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz'ın 'Millet İttifakı 28 Mayıs itibariyle bitmiştir' açıklamasının ardından 28. dönemde TBMM'de oluşacak sandalye tablosunun nasıl olacağı merak konusu oldu.

İttifak bitti! TBMM'de milletvekili dağılımı nasıl olacak?
01-06-2023 16:17
Google News

   Haber7-Özel

28 Mayıs seçimlerinde 7'li masanın adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun büyük bir hezimet, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da büyük bir zafer almasının ardından beklenen oldu. Tek amaçları Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı devirmek olan ve hükümeti bakanlık, cumhurbaşkanlığı pazarlıklarıyla paylaşan masa üyeleri, seçim sonrası ittifakı sonlandırdı.

ALTILI MASA DAĞILDI

İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, Millet İttifakı'na yönelik yaptığı açıklamada ittifakın bir seçim ittifakı olduğunu ve 28 Mayıs itibariyle dağıldığını açıkladı. Poyraz, "Millet İttifakı bir seçim ittifakıdır. Seçim bittiği zaman ittifak durumu ortadan kalkar. Yani 14 Mayıs seçimleri bitti, ittifak tamamlanmış, seçim bitmiştir. Müşterek adayımız Kemal Kılıçdaroğlu için tüm partiler mücadelelerini vermiştir. 28 Mayıs itibari ile seçim ittifakı bitmiştir." açıklamasında bulundu.

PARTİLER CHP'DEN VEKİLLERİNİ ALACAK

İyi Parti'den gelen 'İttifak bitti' açıklamasının ardından 28. dönemde partilerin TBMM'de dağılımının nasıl olacağı konusu gündeme geldi. Bilindiği üzere, seçim için pazarlığa oturan masanın küçük partileri CHP'den çok sayıda milletvekilliğini alarak CHP'nin Meclis'teki gücünü hatrı sayılır derecede azaltmıştı. İttifakın dağılmasıyla birlikte küçük partilerin milletvekilleriyle birlikte CHP'den ayrılarak partilerine geçmeleri bekleniyor. Peki bu tabloda Meclis nasıl olacak?

TBMM'DE KOLTUK DAĞILIMI NASIL OLACAK?

14 Mayıs Milletvekili Genel Seçimi'nde aldığı yüzde 49,46 oy oranı ile parlamentoda çoğunluğu elde eden Cumhur İttifakı toplam 321 milletvekili kazandı. Millet İttifakı, 213 milletvekili kazanırken, Emek ve Özgürlük ise 66 milletvekili çıkarabildi. 

İttifakın dağılmasının ardından Partilerin TBMM'deki milletvekili dağılımı şöyle olacak;

AK Parti: 267MHP:50YRP: 5CHP: 129DEVA: 15SP: 10GP: 10DP: 1İYİ Parti: 39YSP: 61TİP: 4


Editor : Eshahaber
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ