Dünya

Karabağ'a insani yardım TIR'larının geçişi başladı

Azerbaycan'ın Karabağ bölgesine gıda ve insani yardım malzemelerinin Laçın-Hankendi yolu ile Ağdam-Hankendi yolu üzerinden eş zamanlı olarak taşınmasına başlandı.

Karabağ'a insani yardım TIR'larının geçişi başladı
18-09-2023 11:47
Google News

Azerbaycan'da gıda ve ilaç taşıyan Uluslararası Kızılhaç Komitesi'nin (ICRC) insani yardım TIR'larının Laçın-Hankendi ve Ağdam-Hankendi yollarından eş zamanlı olarak geçişi sağlandı.

Yerel saatle 07.00'den itibaren gerekli kontroller ve gümrük kontrolleri yapılan ICRC'nin TIR'ları gıda ve ilaç gibi insani yardım malzemelerini Hankendi'de yaşayan Ermenilere ulaştırdı.

AZERBAYCAN, TOPRAKLARINDAKİ ERMENİLERE YARDIM GÖNDERİYOR

Öte yandan, Azerbaycan Kızılayı'nın Karabağ'da yaşayan Ermeniler için gönderdiği 40 ton un yüklü 2 yardım TIR'ı da 29 Ağustos'tan bu yana Rus güçlerinin Ağdam-Hankendi yolundaki kontrol noktasında bekletilmeye devam ederken, TIR'ların geçişi Karabağ'daki Ermenilerin sözde yönetimince engelleniyor.

AYRILIKÇI ERMENİ GÜÇLERİ, ERMENİLERE YARDIM GİTMESİNİ ENGELLİYORDU

Azerbaycan, 1 Eylül'de Ağdam-Hankendi ve Laçın-Hankendi yollarının eş zamanlı olarak Uluslararası Kızılhaç Komitesi'nin aracılığıyla taşımalara açılmasını teklif ve kabul etmişti. Ancak, Karabağ'daki ayrılıkçı Ermeni rejim bu süreci uzatıyordu. Dün ise Uluslararası Kızılhaç Komitesi'nin (ICRC) Hankendi ofisi ile Karabağ'daki Rus Barış Güçleri Komutanlığı arasında insani yardım malzemelerinin Laçın-Hankendi yolu ile Ağdam-Hankendi yolu üzerinden taşınması konusunda anlaşmaya varıldığı açıklanmıştı.


Editor : Eshahaber
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ