Yaşam

Matematik becerinizi gösterin #1: Soru işareti olan yere gelecek sayıyı bulun

Üstün matematik ve örüntü tamamlama becerinizi kanıtlamaya hazır mısınız? Bugünkü zeka testimizde sizden istenilen örüntüdeki gizli matematiği tahmin edip doğru cevabı bulmanızı istiyoruz. Hazırsanız başlayalım!

Matematik becerinizi gösterin #1: Soru işareti olan yere gelecek sayıyı bulun
18-09-2023 11:52
Google News

Zekâ testleri arasında matematik bulmacaları; beyni zorlamak, canlandırmak ve örüntüyü tamamlama becerisini geliştirmek için tasarlanmış bulmaca türleridir. Matematik bulmacalarını çözmek için eleştirel düşünme, problem çözme ve mantıksal akıl yürütme becerilerini kullanmak gerekir.

Matematik bulmacalarında bazen işlem gerektiren bazen de mantık yürüterek bir dizi koşuldan anlam çıkararak örüntü tamamlama türleri vardır. Zorlayıcı olsalar da çözümü bulmak oldukça heyecan vericidir. Matematiksel bulmacalar, matematiksel düşünme ve problem çözme becerilerini geliştirdiği için eğlenceli bir öğrenme aracı olarak da kullanılabilir.

ÖRÜNTÜYÜ TAMAMLA DOĞRU CEVABI BUL

Matematik bilginizi konuşturun: Örüntüyü tamamlayın ve doğru cevabı bulun!

Yukarıda yer alan zekâ testi görselinde bir matematik bulmacası bulunuyor. Bu matematik bulmacasında örüntüyü tamamlayarak “?” yazan yere hangi cevabın geleceğini bulmanız isteniyor.

Matematiksel düşünme beceriniz ile kendinizi kanıtlayacağınız bu soruya odaklanın ve doğru cevabı bulmak için beyninizi tam performans çalıştırın.

ÇÖZEBİLİR MİSİN?

1111= 5

2222= 24

3333= 93

4444= ?

Soru içerisinde bir örüntü mevcut ve bu örüntüyü sadece matematik ile arası çok iyi olanlar hemen fark edebilir. Bu konuda kendinize güveniyorsanız eğer kendinizi test etmek için bulmacaya süre koyabilir ve hızınızı test edebilirsiniz.

Çözenler cevabı kontrol etmek için sayfayı aşağı kaydırabilir. Çözemeyenler ise biraz daha uğraşabilir ya da çözümü öğrenmek için bir sonraki aşamaya geçebilirler.

Saç tipine göre kişilik testi: Saç tipiniz kişiliğiniz hakkında ne söylüyor? Saç tipine göre kişilik testi: Saç tipiniz kişiliğiniz hakkında ne söylüyor?

İŞTE DOĞRU CEVAP

Evet, kendinizi test ettiniz belki doğru cevabı buldunuz belki hatalı bir cevap buldunuz belki de aklınıza hiçbir yol gelmedi bir cevap bulamadınız. Şimdi görseldeki sorunun adım adım cevabını sizlerle paylaşacağız. 

Cevabı bulamayanların ya da hatalı bulanların üzülmesine gerek yok. Birkaç pratikten sonra sizde bu konuda uzmanlaşacak, diğer zekâ testlerimizde doğru cevabı hemencecik bulacaksınız.

İşte matematik bulmacasının doğru cevabı…

Matematik bilginizi konuşturun: Örüntüyü tamamlayın ve doğru cevabı bulun!

Zeka testi matematik bulmacasında eşittir ifadesinin solunda kalan sayıları kendi içinde çarparak sırayla 4 ve katları ile toplamanız gerekiyor. Ve böylelikle doğru cevap olan 272’ye ulaşabiliyorsunuz.

1111= (1x1x1x1) + 4 = 1 + 4 = 5

2222= (2x2x2x2) + 8 = 16 + 8 = 24

3333= (3x3x3x3) + 12 = 81 + 12 = 93

4444= (4x4x4x4) + 16 = 256 + 16 = 272

Peki, siz doğru cevaba ulaştınız mı ya da başka bir çözüm metodunuz var mı? Yorumlarda bizimle ve diğer okuyucularımız ile paylaşın!


Editor : Eshahaber
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ