Ekonomi

Memur maaşlarında yüzde 50 artış öngörülüyor

Ekonomi - Milyonlar memur ve emeklisi için yapılacak zam, Ocak ayında netlik kazanacak. Yeni yılda maaşlara yüzde 50 zam alacaklarını öngörülüyor. Peki, yıl sonu enflasyon öngörüsüne göre en düşük memur maaşı ne olacak?

Memur maaşlarında yüzde 50 artış öngörülüyor
19-11-2023 10:38
Google News

Kasım ayının sonlarına doğru gelirken yeni yılda memurlara yapılacak zam oranı merak ediliyor. 

Memur ve emeklisinin zam oranı, toplu sözleşme ve enflasyon verilerine göre belirleniyor.

4 aylık enflasyon rakamlarına göre yüzde 40,39'luk zam oranı kesinleşti. 

Sonraki 2 ayda gelebilecek enflasyon rakamlarına göre memur maaşları 2024'te yeniden hesaplandı. 

Haber7'ye yaptığı açıklamada yeni yılda memur maaşlarına yüzde 50'ye yakın bir artış olacağını tahmin ettiklerini belirtti.

YENİ YILDA MEMUR ZAMMI NE KADAR OLACAK?

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin yüzde 38'lik bir enflasyon farkı kadar zam alacağını söyleyen Bayram, memurların Haziran'da yüzde 6 olan toplu sözleşme zammının 2024'te yüzde 9 olarak uygulanacağını belirtti. Bayram, "Memurlar ve memur emeklileri yüzde 38'lik enflasyon farkı, yüzde 9 toplu sözleşme zammı alacak, artı refah payı alacaklar. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda yüzde 50'ye yakın bir zam yapılmasını öngörüyoruz" diye konuştu. Bayram, son dönemlerde SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına, memur ve memur emeklisine yapılan zam kadar bir artış yapıldığını hatırlattı. "SSK ve Bağ-Kur emeklisinin de maaşlarına yüzde 50'ye yakın bir artış yapılmasını bekliyoruz" dedi. Memur ve memur emeklilerinin maaşında yüzde 50'ye yakın bir artış gerçekleşmesi durumunda, şu anda 22 bin 17 lira olan en düşük memur maaşının, 33 bin liraya yaklaşacak.