Politika

İyi Parti'de bir FETÖ desteği daha! 17-25 Aralık kumpasına sarıldılar

FETÖ’nün devlet kademelerine sızmış firari militanlarıyla gerçekleştirdiği darbe kalkışmaları 17-25 Aralık’ta ayyuka çıkıp 15 Temmuz’da kanlı yüzünü gösterirken, İyi Parti’den FETÖ darbesine şok destek geldi.

İyi Parti'de bir FETÖ desteği daha! 17-25 Aralık kumpasına sarıldılar
05-02-2023 18:51

HABER7

FETÖ yapılanması ile sık sık birlikte anılan İyi Parti’nin tartışmalı tavrına bir yenisi daha eklendi. Sorgu yargıcı olan 4 savcının da yurt dışına firar ettiği 17-25 Aralık kumpasına İyi Parti’den destek geldi. İyi Parti Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, FETÖ’nün gerçekleştirdiği darbe kalkışmasıyla ilgili “17/25 aralık yolsuzluk skandalı bile AKP'yi yenememişse yenmek için ne lazım” dedi.

Kumpas davasına arka çıkan İyi Parti’li Aytun Çıray, 4 Şubat’ta yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Günün sorusu:

Tarihin en büyük yolsuzluk skandalı olan 17/25 aralık yolsuzluk skandalı bile AKP’yi yenememişse yenmek için ne lâzım?”

17-25 Aralık davasının hukuki bir girişim değil “AK Parti’yi yenme hamlesi” olduğunu adeta itiraf eden Çıray’ın FETÖ kumpasını sahiplenmesi dikkat çekti.

Firari Savcı Celal Kara’nın “1 numara Erdoğan’dı” itirafını yaptığı kumpas davası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en yakınındaki isimler, bakanlar, bakan çocukları, banka yöneticileri, işadamları gözaltına alınarak topyekün AK Parti hükümeti hedefe koymuştu. FETÖ’nün emniyet-yargı sızıntılarıyla 9 yıl önce gerçekleştirilen kumpasta, montajlanmış illegal ses kayıtları mahkemeden önce internet ortamına servis edilmişti.

FETÖ militanlarının dosyadan el çektirilmesinin ardından yapılan titiz araştırmalar neticesinde bütün sanıkların beraatiyle neticelenen dava, tarihe FETÖ’nün 15 Temmuz öncesi darbe girişimi olarak geçmişti.

17-25 Aralık dosyasının soruşturma savcıları Zekeriya Öz, Celal Kara, Muammer Akkaş ve Mehmet Yüzgeç yurt dışına kaçmıştı. FETÖ'cü Öz, Kara, Akkaş ve Yüzgeç hala FETÖ firarisi.

AKŞENER-EMRE USLU DİYALOĞU

Sürekli FETÖ iltisakıyla eleştirilen İyi Parti, benzer hususlarda birçok skandalla gündeme geldi.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, FETÖ firarisi Emre Uslu ile 19 Temmuz 2013’te karşılıklı mesajlaşarak “Cumhurbaşkanlığı adaylığı” diyaloğu yapmıştı.

FETÖ BAŞARILI OLURSA DİYE…

İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi, Genel Başkan Meral Akşener'in evinde yaşananları anlatmıştı. Bahşi, Akşener’in darbeye karşı tweetinin sert olduğunu, daha sonra düzelterek yumuşattıklarını söylemişti.

İyi Parti’li Bahşi, “Dedim ki ya abla şimdi bir gün önce ben zaten bu herife sövdüm, sen de bu tweeti atarsan, bu herifler de başarılı olursa, ikimizin de kolunu, bacağını keserler bir tarafımızdan asarlar. Bunu biraz yumuşatalım. Yumuşattık 24.00’ten önce, ‘En iyi darbe en kötü demokrasiden evladır’ şeklinde.” sözlerini sarf etti.

İYİ Partili vekilin sözleri tepki çekmişti! Yeni açıklama: Espri yaptım! Özür dilerimİYİ Partili vekilin sözleri tepki çekmişti! Yeni açıklama: Espri yaptım! Özür dilerim

DARBEYE DESTEK VERDİ, PARTİDE MAKAMLARI KAPTI

İyi Parti Keçiören İlçe Başkanı ve Ankara İl Başkan adayı Serdar Tunç’un 15 Temmuz darbe gecesi FETÖ’ye destek mesajları ortaya çıkmıştı. İyi Parti’li Tunç’un “@serdartunccc” uzantılı resmi Twitter hesabından 15 Temmuz 2016 darbe gecesinde “Hala onurlu şerefli askerimizin varlığı umut veriyorpaylaşımı yaptığı belirlenmişti.

Tunç’un darbe gecesi saat 00.06’da AK Parti’lilerin korktuğunu iddia ettiği paylaşımında, “Akpliler olup da g… yusuflamiyan var mı dır ki” yazdığı saptanmıştı.

Saat 00.15’te darbeye karşı Ankara Keçiören Belediyesi’nde alınan tedbiri eleştirerek küfreden İyi Parti’li Tunç, “O…. ç…. kecioren belediyesini çöp arabaları ile ablukaya almışlar” demişti.

İyi Parti'de bir FETÖ skandalı daha! İl Başkan Adayı 15 Temmuz darbesine destek vermişİyi Parti'de bir FETÖ skandalı daha! İl Başkan Adayı 15 Temmuz darbesine destek vermiş

AKŞENER’İN BAKANLIK İÇİN TEŞEKKÜR ETTİĞİ İSİM

FETÖ'nün bir dönem en etkili isimlerinden olan ve daha sonra örgütü deşifre eden Nurettin Veren, Akşener’le ilgili önemli bir açıklama yapmıştı. Veren, Akşener’in Samanyolu TV’deki, adresine ıslak imzalı mektup göndererek bakanlık konusunda kendisine yardımcı olmalarından dolayı teşekkür ettiğini ifşa etmişti.

Veren şunları söylemişti:

“Tansu Çiller zamanında Meral Akşener'in bakan olması için, Işılay Saygın'ın -milletvekiliydi 15 sene ama hiç milletvekili olmadı. Ve Ufuk Söylemez'in bakan olması için ben rica ettim Hoca'nın şeyiyle... Belki o (Akşener) bilmiyor olabilir. Fakat ona şunu sormak lazım milletvekili olmadığı halde pat diye nasıl bakan oldu? Orada (mektupta) Benim şeyimle ilgili göstermiş olduğunuz yakın destek ve ilginize teşekkür ederim diyor. Ben Nurettin Veren olarak bir şeyin başındayım. Teşekkür adresi de Samanyolu Televizyonu adresi. O gün 93-95 yıllarında arkasında cemaatin desteği vardı.”

Meral Akşener dosyası açıldı: Bakanlığını Gülen istediMeral Akşener dosyası açıldı: Bakanlığını Gülen istedi

İYİ PARTİ’Lİ VEKİLDEN İYİ PARTİ’Lİ BAŞKANA FETÖ İTHAMI

İyi Parti sıralarında siyaset yaptığı süreçte Ümit Özdağ, İyi Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu hakkında vahim iddialarda bulunmuştu. Dönemin İyi Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, Buğra Kavuncu’nun “FETÖ ile iç içe olduğunu” öne sürmüştü. Özdağ bu açıklamasından sonra partisinden ihraç edilmişti.

Ümit Özdağ, Buğra Kavuncu hakkında şunları söylemişti:

“Kendisi FETÖ’nün yurt dışındaki en büyük sivil toplum örgütü olan Kazakistan Türk İşadamları Derneği'nin başkan yardımcılığını yapmış. Sayın Genel Başkan'a (Meral Akşener) ben bu uyarıyı yaptığım zaman iki devlet görevlisiyle konuştuğunu ve bu devlet görevlilerinin Buğra ile ilgili kendilerinde bir kayıt olmadığını söylediği. Ben de kendisine 'Devlet elindeki her bilgiyi vermez' dedim.

İlişki ağına bakarsanız büyük amca Enver Altaylı hapishanede, FETÖ ile iç içe geçmiş ilişki ağı var. Damadı FETÖ'cü, kardeşi, o da FETÖ'cü, amca FETÖ iltisaklı, diğer küçük dayı öyle, en son enişte de öyle. Şimdi bu ilişkiler ağı içerisinde tertemiz bir Buğra Kavuncu var hiç örgütle ilişkisi olmayan. Bunu nereden çıkarmamız lazım? Eğer öyleyse FETÖ'ye karşı tavrından çıkarmamız lazım. Peki Buğra Kavuncu'nun FETÖ aleyhine bir tek açıklaması var mı? Yok bakın.”

İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, İyi Parti saflarındayken 19.10.2020 tarihinde CNN Türk ekranlarında partisini eleştirmişti.

FETÖ’DEN ATILAN İSMİ SEÇİM İÇİN GÖREVLENDİRDİLER

HSK tarafından ihraç edilen ancak İyi Parti tarafından Silivri İlçe Seçim Kurulu'nda görevlendirilen eski Silivri 2. İnfaz Hakimi Engin Yıldırımer, FETÖ skandalının patlak vermesinin ardından istifa etti.

FETÖ skandalı İYİ Parti'de istifa getirdiFETÖ skandalı İYİ Parti'de istifa getirdi

FETÖ’CÜLER PARTİYE GİRDİ DEDİ, İSTİFA ETTİ

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in eski danışmanı Vedat Yenerer, “İyi Parti'de ciddi bir dönüşüm var. Milliyetçilerin başına çatıyı çökerttiler. 'Bu partiye FETÖ'cü yakınları giremez' dedik, hepsi girdi." ifadelerini kullanarak partiden istifa etmişti.

7 SÜLALESİ FETÖ'CÜ OLANLAR...

İyi Parti Düzce kurucu İl Başkanı ve milletvekili adayı Ercan Katırcıoğlu, “Sayın Akşener’in ‘Benim 7 sülalemde FETÖ’cü bulamazsınız’ söyleminin ardından 7 sülalesi FETÖ’cü olanların il başkanlığı görevine getirildiğini acıyla görmüş bulunmaktayız” diyerek, partisinden istifa etti.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?